Ружић: Квалитетна сарадња Србије и Светске банке
6 априла, 2022
6 априла, 2022
Ивица Дачић, министар иностраних послова, рекао је да Хашим Тачи сигурно неће посетити Прешево, и да је то вест којом се скретала пажња са посете председника Србије Александра Вучића Космету.
– Он сигурно неће посетити Прешево. Зато што је то била лажна вест која је била објављена да би скренула пажњу са успешне посете председника Вучића. У истом моменту се потврдило да је то лаж, зато што нема захтева за одобравање његове посете, а са друге стране поменуо је да ће доћи са комесаром Ханом. Ми смо одмах звали комесаров кабинет и сазнали да је он тада у Стразбуру, тако да је то једна велика лаж – казао је Дачић за Ново јутро Телевизије Пинк.
Како додаје, сам Тачи је јуче на једном састанку рекао да проблем за његов долазак представља пресуда и потерница, и то је тачно.
Коментаришући посету председника Србије Косову и Метохији, Дачић је рекао да мисли да је посета остварила свој циљ и да се јасно види политика Србије.
– То је и јасно из нашег досадашњег наступа, али је било битно да се то изговори на самом Косову и Метохији. Сад су сви видели да постоји наша искрена жеља да се дође до трајног решења које се заснива на компромису Срба и Албанаца. Да би се дошло до тог компромиса треба да се води дијалог и да се ствара једна атмосфера у друштву и код нас и код њих, да сви желе договор, и окретање позитивној агенди за будућност – истакао је Дачић.
Он је нагласио да Србија неће окренути леђа Србима који живе на Косову и Метохији.
– Мислим да, без обзира на то да ли ће тоћи до неког трајног решења, или не, ми треба да наставимо са том политиком да помажемо ових десет општина у којима већину чине Срби и зато је битно да се његов говор односио и на економију и стварање услова да Срби тамо живе – казао је Дачић.
Како додаје, Србији је циљ да Срби остану да живе на Косову и Метохији, јер ако нема Срба, нема ни српског Косова, ту нема дилеме.
– Мислим да је посета испунила свој циљ, то се види и по реакцијама албанске стране, они очигледно нису могли да поднесу Вучићеве поруке. Међународна заједница је подржавала да Вучић иде на Косово управо због порука које је изнео, и од њихове стране има добрих реакција. Са друге стране, увек се јављају они којима смета што је Вучић отишао на Косово и сада измишљају ствари у његовом говору – рекао је Дачић.
Причајући о Газиводама, Дачић је рекао да је Србија у Газиводе уложила сваки динар и да се налазимо у апсурдној ситуацији.
– Србија је за ових петнаестак година вратила скоро пола милијарде долара кредита које је Косово искористило. Зашто? Зато што Србија сматра Косово делом Србије, и они се не буне што је тако, када треба да плаћа, али онда нема везе што смо ми финансирали, то је њихово – истакао је Дачић.
Према његовим речима, на Косову постоји више реалности.
– Једна реалност је реалност Срба који живе на северу Косова, а друга су Срби који живе у енклавама – оценио је Дачић.
Коментаришући посету Рона Џонсона и односе Србије и Америке, Дачић је рекао да се показало да је потпуно промењена позиција САД-а, у том смислу да се даје могућност да се дође до, како они кажу, креативног решења које би донело неки трајни мир.
– У том смислу на Џонсона треба гледати као на човека који је у блиским односима са Весом Мичелом, и они су заједно на томе радили. Наш је интерес да успоставимо што боље односе са САД-ом – рекао је Дачић и додао да руска позиција јача позицију Русије.
– Србија без Русије, у овом тренутку, нема јаку позицију у УН, јер улазак Косова у УН не спречава Србија, већ Русија и Кина тиме што ће ставити вето у савету Безбедности. Ако желимо да радимо да Косово не уђе у Интерпол, да не уђе у УНЕСKО, ми то не можемо без Русије – оценио је Дачић.
Непримерено је поредити говоре председника Србије Александра Вучића у Косовској Митровици и некадашњег председника Слободана Милошевића на Газиместану, јер је потпуно другачији историјски контекст у којем су ти говори одржани, казао је министар спољних послова Ивица Дачић.
Дачић је навео да се данас анализирају говори Милошевића из 1989. године, те да би требало анализирати и говоре других политичара у то време, нарочито из опозиције.
– За њих је Милошевић био добитник Нобелове награде за мир. Они су тражили да се секу руке сваком ко маше турским заставама, а онда је ДС убеђивала Караџића да не прихвати мировне планове на Палама… – казао је Дачић.
Додао је да је Милошевић био први који је указао на проблеме Срба на КиМ, јер је први подржао САНУ, за разлику од других званичника који су критиковали САНУ због српског национализма. Према његовим речима, Србија је до тада имала принцип да се о томе ћути, да је свако подизање те теме је велико-српски хегемонизам, национализам…
– Другачија је била ситуација, још је била Југославија, социјализам, Хладни рат, Србија је тек променила свој Устав, другачије је било време, али Милошевић ни тада није говорио да ће Србија да води неки рат. Поменуо је битке, али не оружане и додао да ни оне нису искључене. Да ли ми можемо данас да кажемо да су све те битке искључене – казао је министар.
Како је навео, Србија је тада имала државу, војску, полицију на КиМ, а данас је ситуација другачија.
– Другачија је данас позиција Вучића и Србије, зато што је у међувремену позиција Србије после бомбардовања, на Косову слабија. Србија нема инструменте власти, који могу ван севера Косова да непосредно интервенишу када је угрожена безбедност… – навео је.
Дачић је казао да је у том смислу говор Вучића окренут ка потреби договора и решавања проблема у садашњости и у будућности, те да управо тај говор критикује позицију са којом смо суочени свих ових година, где људи стално говоре да је цело Косово наше.
– То јесте у књижевности, али у вршењу власти тренутно људима треба да дате одговор на дневно политичка и дневна животна питања са којима се сусрећу. Шта ће Србин из Грачанице или Штрбца, које ће таблице – Косова или Србије да стави, чије ће документе да узме – казао је Дачић и додао да се мора одговорити на питања у вези запошљавања, социјанлне заштите, здравства…
– Морате да дате одговор на та питања и када је Тадић то пребацио на Брисел било је речено да се прича о техничким питањима, а сва она се на крају дотичу суштинских питања. Све су то питања са којима се људи суочавају и зато је Вучић и хтео да каже да ми сада не треба да се трудимо да водимо битке које не можемо да добијемо, него да се окренемо будућности и реалним људима који тамо живе – казао је Дачић.
Извор: ТВ Пинк
фото: Архива
Категорије: Вести|Министри|Председништво|Руководство