Ружић: Квалитетна сарадња Србије и Светске банке
6 априла, 2022
6 априла, 2022
Предстојећу посету руског председника Владимира Путина Србији министар спољних послова Ивица Дачић оцењује као веома важну и као потврду добрих односа Србије и Русије.
– Посета је сама по себи добра порука, јер има много различитих гласина о томе да Русија не подржава ово што Србија ради и предлаже око Косова – каже Дачић, и оцењује да су такви коментари обична глупост.
Он каже да су последњих шест, сада већ и седам година, председник Вучић, раније премијер, и он разговарали са министром Лавровим, „сто пута“, као и са руским председником Путином и са председником владе Медведевим.
– Увек смо све отворено говорили, и они су увек знали све и били у току – истиче Дачић, и додаје да Русија увек пружа пуну подршку Србији и сматра да је добро за Србију оно што Србија сматра да је њен национални и државни интерес.
– И они ће то увек подржати – сигуран је министар Дачић.
Истовремено, на коментаре који се, како каже, могу чути и на нашој политичкој сцени, о томе да је Србија у служби руских интереса, одговара да он као министар спољних послова најбоље зна кога може увек да позове за помоћ када је она потребна Србији.
– То је Сергеј Лавров. Волео бих да могу да позовем и Помпеа, и енглеског министра спољних послова, али нисам сигуран да ће се јавити на телефон. А, нарочито нисам сигуран да ће помоћи – каже Дачић.
Он додаје да је, када се то има на уму, лако закључити и схватити „да је то што радимо пре свега у српском интересу“.
– За нас је важно да једна тако велика земља, као сто је Русија подржава Србију – додаје он, и истовремено подсећа на важност стратешког партнерства са Кином, која је такође стална чланица Савета безбедности, али и на сарадњу са осталим важним земљама.
Како је навео, за Србију је значајна и Макронова посета.
– Да покушамо да направимо стратешко партнерство, које не би било само на папиру, јер ми имамо споразум о статетешком партнерству, али немамо немамо политичко партнерство. Зато је важна та посета, нарочито због веза које смо имали пре сто година са Француском – каже Дачић.
Србија, међутим, тражи и додирне тачке са америчком администрацијом, истиче шеф српске дипломатије.
– Позвао сам Помпеа (Мајка, амерички државни секретар) да дође у посету Србији. Позвали смо и Трампа да дође у посету Србији, али мислим да ће доћи у посету када се постигне неки договор о регионалној стабилности – закључује Дачић.
Извор: Блиц
фото: рас Србија
Категорије: Вести|Министри|Председништво|Руководство