Ружић: Квалитетна сарадња Србије и Светске банке
6 априла, 2022
6 априла, 2022
Др Данијела Стојадиновић, народна посланица Социјалистичке партије Србије говорила је о Предлогу закона о потврђивању Уговора о зајму (Програм за отпорност на климатске промене и наводњавање у Србији – фаза I).
Негативни утицај климе и застарела инфраструктура навели су Владу Републике Србије да започне са унапређењем, ширењем и модернизацијом инфраструктуре за наводњавање.
„Поштовани министри, говорићу данас о Предлогу закона о потврђивању Уговора о зајму (Програм за отпорност на климатске промене и наводњавање у Србији, фаза I), између Републике Србије и Европске банке за обнову и развој.
Уопште, негативни утицај климе, застарела инфраструктура навела је Владу Републике Србије да започне са унапређењем, ширењем и модернизацијом инфраструктуре за наводњавање, уједно и да утиче на јачање аграрно-прехрамбеног сектора у Србији.
Европска банка за обнову и развој која је и основана да обезбеди финансирање за специфичне пројекте у сарадњи са Министарством финансија инвестираће у надоградњу и управљање водама. Овај програм укључује изградњу и опоравак критичне инфраструктуре за наводњавање, и то у три засебне регије у Србији – Неготину као источној, Свилајнцу као централној Србији и Војводини као северном делу Србије. У овај пројекат укључено је и Министарство пољопривреде, шумарства, водопривреде, укључене су „Србија воде“, тако да је ово један добар пример сарадње Владе Србије, ресорних министарстава и локалних самоуправа.
Очекује се да ће рехабилитација застарелог система наводњавања и водне инфраструктуре у Србији допринети уштедама у потрошњи воде и енергије, допринеће сигурнијој и продуктивнијој пољопривредној производњи, а самим тим рачунамо и на већи принос сигурности и конкурентност на тржишту и повећање годишњих прихода газдинстава, што је посебно значајно за општину Свилајнац.
У Свилајнцу нови систем за наводњавање покреће 1.040 хектара, а користиће како површинске, тако и подземне воде, што значи 330 хектара ће се снабдевати из плитких бушотина, а осталих 710 хектара ће се црпети директно из реке Ресаве. Пројекат такође укључује изградњу нових цеви за дистрибуцију воде из бушотина и речног захвата до пољопривредних парцела. У сваком случају, ово је за општину Свилајнац од велике важности и великог стратешког значаја. Сама општина Свилајнац је један пољопривредни крај који деценијама уназад доминира.“
Категорије: Посланичка група