Ивица Дачић: „Косово“ никада неће постати чланица ОЕБС, рад ове организације готово потпуно паралисан Вести

Министар спољних послова Ивица Дачић рекао је данас у Скопљу, где се одржава 30. Министарски савет ОЕБС-а, да Косово никада неће постати чланица те организације. Коментаришући наводе да је Албанија тражила да Косово буде члан ОЕБС-а, Дачић је рекао да се у тој организацији, срећом, одлучује консензусом.

„Косово никад неће моћи да постане чланица ОЕБС-а зато што се Србија са тим неће сагласити“, поручио је Дачић.

Како је рекао, данас је много пута у Скопљу поменуто питање територијалног интегритета, али Србија не може да прихвати да је важнији територијални интегритет Украјине или било које друге земље од територијалног интегритета Србије. „Лицемерно је да неко овде говори о потреби да се заштити принцип територијалног интегритета и да се отворено предлаже нарушавање принципа територијалног интегритета Србије“, навео је Дачић.

Дачић је навео да и у том смислу шеф мисије Србије при ОЕБС-у Жарко Обрадовић људе из пријатељских земаља упознаје са ситуацијом на Косову и Метохији. У том смислу, подсетио је да је Мисија ОЕБС-а организовала изборе на Косову, после потписивања Бриселског споразума, а сада, каже, Аљбин Курти неће ни да их зове на изборе на Косову, док не дозвољава Србима да гласају на парламентарним изборима.

„Ето, докле се стигло у непоштовању договора из Брисела“, приметио је Дачић.

Блокиран рад ОЕБС-а

Он је указао и да су проблеми који постоје готово закочили рад ОЕБС-а, као последица свега што се дешава у међународним односима, односно рата у Украјини, међусобних блокада.

„У овом тренутку све одлуке су паралисане, идеја је била западних дипломата да Лавров дође на Самит јер без Русије не могу да се доносе одређене одлуке. Већ три-четири године овде не можемо да донесемо ниједну политичку одлуку, немогуће је донети декларацију или резолуцију, јер нема сагласности. Не може да се донсе одлука о мандатима тзв. четворке – Генералног секретара ОЕБС-а, директора ОДИХР-а, поверника за слободу медија и комесара за мањине. То није испреговорано, постоји предлог да се продужи за годину дана, па да се онда бира, а ако се то не деси, да њхови заменици наставе да фунцкионису. Ово је општа парализа организације. Заложили смо се да се нађе заједнички језик јер ова организација је направљена као платформа за превазилажење, спречавање и превенцију конфликата. Нажалост време у којем живимо је донело потпуно другачију политичку смену на међународном плану. Видели сте да има различитих оцена и осуда, али нема никаквог договора за будућност мира у свету“, рекао је Дачић.

На питање да ли и конфузија у овој организацији говори да је то ипак „почетак краја“ рата у Украјини, Дачић је одговорио да је то могуће, али да ипак не верује да је тако нешто реално, јер тешко да би супротстављене стране могле да се сагласе око тога шта би био крај рата. „У садашњој ситуацији једино што је реално је да дође до привременог прекида ватре, а за то је ипак потребна сагласност свих страна. Али, надам се да би можда могло да значи да је ово почетак другачијег гледања на кризу“, рекао је Дачић подсетивши да прошле године у Пољској домаћини нису ни звали Русије, док су ове од домаћина то тражили неки министри из западне Европе.

Једино што је договорено је да за 50. годишњици од успостављања ОЕБС-а 2025. председавајући буде Финска, у знак сећања и почасти на прву конференцију која је била у Хелсинкију. Дачић је навео и да је договорено да следећи домаћин Министарског савета буде Малта, што је компромис, јер требало да буде Естонија, с чим се није сложила Русија.

Он је подсетио да је ОЕБС организација која је окупља 57 чланица, и да се простире од Ванкувера до Владивостока.

Без састанка са Лавровом На питање да ли ће се срести са Лавровом, Дачић је одговорио да нису имали билатерални састанак јер је тамо кратко због избора у Србији, али да су се видели.

На констатацију да се Ентони Блинкен и Сергеј Лавров нису срели, али да би то можда могла да буде порука почетка дијалога, Дачић је рекао да би они требало чешће да се срећу, јер је то начин за превазилажење проблема.

Извор: Танјуг