Изабрани потпредседници Извршног одбора СПС
октобар 25, 2024
октобар 25, 2024
октобар 25, 2024
октобар 7, 2024
ПОТПРЕДСЕДНИК ГО СПС
Рођен 1965. године, уписао Филозофски факултет 1981, магистирао 1991. године, докторирао 1995. године на Филозофском факултету у Београду. Био добитник већег броја међународних стипендија (Sasakawa стипендија за најбоље постдипломце Београдског универзитета.,стипендија SSEES University of London, DAAD,Roman von Herzog, Humboldt, Collegium Budapest).
Држи предавања и пише научне радове на енглеском и немачком . Служи се и италијанским и бугарским.
Запослен у Институту за савремену историју од марта 1987. Сада је у највишем научном звању научни саветник. Држао предавања на многим страним универзитетима. У Србији је ангажован као гостујући професор на више факултета, највише на Факултету за медије и комуникације Сингидунум.
Од 1987. године учествовао као аутор и стручни сарадник у стварању великог броја образовних телевизијских и радијских емисија. Аутор неколико стотина квиз емисија. Написао двадесетак књига и стотинак научних радова, од којих је скоро половина објављена у иностранству, углавном на енглеском и немачком, као и више десетина новинских чланака и есеја. У својим књигама се бавио претежно историјом друштва и културе у 20.веку.
Превео седам књига са енглеског. Написао једну књигу на енглеском, која је доживела два издања. Отварао неке мало или нимало истраживане теме у српској историографији (историја свакодневног живота, историја стереотипа и менталног мапирања, историја модернизације и европеизације, историја студентских покрета, урбана историја, историја рода и породице, историја националних идентитета, утицај Хладног рата на културу и друштво, смена либералних и репресивних фаза социјализма, феномен носталгије за социјализмом, историју гастарбајтера, утицај културе и идеологије на приватни живот, историја односа према друштвеним институцијама, историја осећања и међуљудских односа, историја културе и медија,историја историографије, итд). Неке од тих тема су касније постајале веома популарне међу млађим генерацијама научника, не само историчара, већ и историчара уметности, књижевности, архитектуре и филма, социолога и антрополога. То је вероватно разлог што је Предраг Ј.Марковић, према подацима Народне библиотеке Србије, и претраживача JSTOR један од десет најцитиранијих српских историчара.
Од септембра 2015. године потпредседник Социјалистичке партије Србије. Од децембра 2017. године, замених председника СПС.